DK-MC10F-2FP1FS-E
    Industrial PoE media converter
    2*10/100Base-TX RJ45 PoE to 1*100Base-FX SFP slots
    Complies with IEEE802.3af, IEEE802.3at standard,
    DC44-57V, redundant dual power supply, Din-rail installation.
    Operation temperature: -40°C~+75°C
Download Annex
  • Parameters
    Industrial PoE media converter
Overview
The DPTEK DK-MC10F-2FP1FS-E series are unmanaged compact industrial grade PoE media converter with 2-port 10/100Base-TX PoE and 1-port 100Base-FX fiber optical interface. They comply with IEEE802.3af, IEEE802.3at standard PoE protocol, the Max power consumption can reach 30W (PoE+) per port. Moreover, they are featuring with port isolation, flow control, 250m long distance transmission mode and PoE watchdog function, which all can be configured by the Dip switch on the top panel.
Features
- 2*10/100Base-TX RJ45 PoE ports, 1*100Base-FX SFP(/SC/ST/FC optional) fiber port
- DC 44~57V input, redundant power supply with polarity reverse/over-voltage protection
- Complies with IEEE802.3af PoE and IEEE802.3at PoE+ standard
- Support 10K Bytes Jumbo frame and 1M large buffer
- Support 4KV surge protection and ESD: Air-15kV, Contact-8kV Protection
- IP40 fan-less and Din-rail hardware design with compact size (30*85*85mm)
Model No.
DK-MC10F-2FP1FS-E
Interface
Fiber port
Copper RJ45 ports
1
Ethernet
2*10/100Base-TX PoE
1*100Base-FX SFP (SC/ST/FC optional)
Standard
IEEE 802.3 10Base-T Ethernet
IEEE 802.3u Fast Ethernet
IEEE 802.3x Full-Duplex Flow Control
IEEE 802.3az Energy Efficient Ethernet
IEEE 802.3af Power-Over-Ethernet
IEEE 802.3at Power Over Ethernet plus PSE
Dip Switch
1. Port Isolation
2. Flow control
3. 250m long distance mode
4. PoE watchdog
LED Indicators
P (Power indicator) Green
Off: the device is power off or failed
On: the device power on is normal
S (PoE usage indicator) Red
Off: total PoE usage rated 50%
Blinking: rated 50%total PoE usagerated 90%
On: total PoE usage≥rated 90%
1-2 (Copper ports)
Green indicators
Yellow indicators
Off: ports link down
Off: PoE not working
On: ports link up
On: PoE working
Blinking: data on TX/RX
3 (Fiber port) Green
Off: ports link down
On: ports link up
Blinking: data on TX/RX
Power parameters
Input voltage
44-57VDC, redundant power input
Input current
1.5A Max
Total power consumption
Full loading without PoE  2.5W
PoE power budget  60W
Connector
Removable 4-pin terminal block
Reverse polarity protection
Support
Over-voltage protection
Support
Switching features
Switching capacity
0.6G
Packet forwarding rate
0.89 Mpps
MAC address table
8K
VLAN
Support the transmission of the packets with VLAN tags ranging from 1 to 4096
Buffer
1M
Forwarding delay
<10us
Jumbo Frame
Support 10Kbytes
MDI/MDIX
Watchdog
Network Topology
Star topology
Bus topology
Tree Topology
Mechanical structure
Case protection
IP40
Installation method
Din-rail
Dimension(W*D*H)mm
30*85*85mm
Weight
0.21 kg
Operating environment
Operating temperature
-40℃~+75℃
Storage/transportation temperature
-40℃~+85℃
Relative humidity
5%~95% (non-condensing)
Industrial Standard
Surge protection of power: IEC 61000-4-5  Level 3 (4KV/2KV) (8/20us)
Surge protection of Ethernet ports:
IEC 61000-4-5  Level 3 (4KV/2KV) (10/700us)
DIP: IEC 61000-4-11  Level 3 (10V)